"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nesne Yönelimli Programlama (OOP) Nedir

Merhabalar, bu yazımda başlıktan da anlaşılacağı üzere Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming) nedir, ne yapar, ne eder biraz bu konulara değineceğim.

Nesne Yönelimli Programlama ‘nın temel amacı gün geçtikçe ilerleyen ve genişleyen yazılım sektöründeki bir takım problemlere ve tıkanıklıklara çözüm üretmektir.

Şirketlerin yazılım olarak hizmet ettikleri veya katma değer ürettikleri projelerinin büyümesiyle birlikte çalışanları da artmaktadır. Bunların akabinde geliştirilen yazılımların bakımı, geliştirilebilirliği ve de esnekliği gibi kavramlar büyük önem arz etmektedir. Ki zaten tam da bu noktalardaki sorunlar sebebiyle 1960-1970’li yıllarda bu konu gündeme gelmiştir. Özellikle yazılımdaki karmaşıklık ve düzensizlik projeleri geliştirilemez bir hale getirmiştir. İmdada ise OOP yetişmiştir.

Object Oriented Programming’de ana mantık, mevzu bahis konuların classlar ile soyutlanarak hem bilgisayarın hem de insanların anlayabileceği modeller oluşturmaktır.

İlerleyen yazılarımda OOP‘yi oluşturan class, inheritance, properties, Interface, vs. gibi temel alt başlıklara değinip örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.